Praleisti ir eiti į turinį

Green ICT –inovatyvaus gyvenimo pradžia

2013/11/03

green ictŠiuolaikiniame, greitai besivystančiame pasaulyje informacinių ir ryšių technologijų (IRT) reikšmė ir teikiama nauda labai sparčiai auga, tai tapo neatsiejama kasdieninio gyvenimo dalis. IRT sistemos apjungė visą pasaulį, panaikino begalę ankščiau kilusių barjerų ir suteikė galimybę pigiau, greičiau beiefektyviau keistis informacija, tai užtikrino veikloje patiriamų kaštų mažinimą. Šių sprendimų pagrindas yra tiksli, pilna ir operatyvi informacija. Šiuo metu tai yra vienas iš pagrindinių sėkmingo žmonijos gyvavimo pagrindų.

Nepaisant to, kad tai yra viena iš greičiausiai besivystančių ir didelias pajamas teikiančių pramonės šakų, tačiau tai taip pat yra daugybės energijos ir neatsinaujančių žemės resursų reiklalaujanti sritis, kuri kiekvienais metais sudaro 2-3%šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį pasaulyje.

Norėdami sumažinti neigiamo poveikio gamtai padarinius IRT sektoriaus atstovai ėmė ieškoti būdų, kaip pasiūlyti efektyviau resursus naudojančius ir mažiau CO2 į atmosferą išleidžiančius sprendimus bei įrenginius. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šiame sektoriuje vis dažniau yra girdimas ‘‘Green ICT‘‘ terminas. Žalioji kompiuterija – yra ekologiškai atsakingas kompiuterių ir su jais susijusių išteklių naudojimas, kurios tikslas yra mažinti pavojingų medžiagų naudojimą, didinti energijos vartojimo efektyvumą per visą produkto gyvavimo laikotarpį ir skatinti perdirbimą. Tyrimais yra įrodyta, kad masiškas naujausių technologijų panaudojimas gali žymiai sumažinti energijos suvartojimą, tačiau šiam tikslui įgyvendinti reikalingos ne tik privataus sektoriaus bei akademinės visuomenės pastangos, tačiau ir aktyvus politinis palaikymas.

Žaliasis informacinių ir ryšių technologijų ‘‘judėjimas‘‘ prasidėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose. JAV įgyvendino savanoriško ženklinimo programą – ‘‘Energy Star‘‘. Ją inicijavo JAV aplinkos apsaugos agentūra norėdama paskatinti vystyti efektyvaus energijos vartojimo produktus, pradžioje tai smarkiai pasijautė nešiojamųjų kompiuterių ir monitorių segmente, o vėliau išsiplėtė visoje elektrotechnikos rinkoje.

Europoje viena iš pagrindinių organizacijų užsiimanti ‘‘žaliųjų‘‘ IRT technologijų skatinimu yra DigitalEurope (DE). Ši organizacija apima didelių ir mažų bendrovių informacinių ir ryšių technologijų bei buitinės elektronikos pramonės sektorius, kurios pagrindinis tikslas yra inovacijų pagalba transformuoti IRT sektorių ir padaryti jį pagrindine varomaja jėga Europos ekonomikoje. DE yra sudaryta iš didelių tarptautinių bendrovių ir nacionalinių asociacijų iš Europos šalių, tai yra daugiau nei 10 000 įmonių visoje Europoje. Atskiriem klausimam nagrinėti yra sudarytos 4 darbo grupės, viena iš jų yra atsakinga už gamtos apsaugą ir tvarią darną.

Gamtos apsaugos ir tvarios darnos darbo grupė siekia būti patikimais ir pageidaujamais partneriais formuojant bendrą IRT sektoriaus aplinkos apsaugos politikos viziją. Ji pasisako už aplinkos apsaugos aspektų įtraukimą gaminio projektavimo etape, siekiant sumažinti arba visai panaikinti galimą neigiamą poveikį aplinkai per visą jo gyvavimo ciklą. Ši darbo grupė dirba 4 pagrindinėmis kryptimis: cheminių medžiagų naudojimo mažinimo, ekodizaino skatinimo, elektros ir elektronikos įrangos atliekų perdirbimo bei efektyvaus išteklių naudojimo. Taip yra siekiama tvarios irkonkurencingos ekonomikos skaitmeninių technologijų pramonėje.

Nors Lietuvoje ‘‘Green ICT‘‘ terminas nėra plačiai nudojamas, nepaisant to daugelis IRT gamintojų ir pardavėjų nuolat investuoja projektuojant energiją taupančius procesus bei įrenginius. Ilgainiui Lietuvoje dalis IRT paslaugų sektoriaus nusistovėjo ir šiuo metu yra koncentruotas į kaštų mažinimą ir efektyvų resursų naudojimą. Yra nemažai įmonių, korios vadovaudamosios šiais principais pateikia inovatyvius produktus ir procesus, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai didina ekologinį efektyvumą, mažina CO2 kiekį, skatina tvarią darną bei didina ekonominę naudą.

Nemažai yra nuveikta optimizuojant kasdieninį žmogaus gyvenimą statybos, transporto bei kitose srityse. Vienas iš daugelio pavyzdžių pritaikius unikalius IT sprendimus viešojo transporto eismo planavimui, modeliavimui ir koordinavimui pagal keleivių srautų duomenis per tris metus buvo išvengta 13, 300 tonų anglies dioksido patekimo į gamtą (įmonė Merakas – programa Pikas).

Novatoriški IRT sprendimai džiugina ne tik lietuvius, jie taip pat sėkmingai tarnauja ir kitose šalyse, tiek Europoje tiek už jos ribų, prisidėdami prie ekonomikos augimo bei šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.

‘‘Green ICT‘‘ judėjimas yra pagrindinis žingsnis į ateities inovatyvią informacinių technologijų pramonę, užtikrinančią tvarios darnos ir gerovės principus. Tokių sprendimų taikymas skatins naujų verslo modelių kūrimąsi, kurie padės optimizuoti kaštų dydį ir resursų naudojimą.

Tomas Petronis, „Infobalt“

From → Patirtis

3 Komentaras
  1. Dj Man permalink

    Įdomu buvo perskaityti, kol kas komentarų dar nebus, reik apgalvoti viską:)

  2. Ha ha, ilgokai galvoji;))

  3. Apie Green ICT termina negirdejau, bet pacia idėja tai jau seniai zinojau

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: