Praleisti ir eiti į turinį

Mentorius Mindaugas Juodaitis: „Jaunimas neturi supratimo, kas yra verslas“

2013/09/14

9Lietuvos jaunimas neverslus ne todėl, kad neturi noro ar žinių, o todėl, kad neturi praktinio supratimo, kaip kuriamas verslas. „Norint skatinti verslumą, reikia studentus įtraukti į praktinę veiklą. Kai jie patys uždirbs kelis šimtus litų per mėnesį, supras, kad nieko čia nėra sudėtingo, kad verslui pradėti nereikia tūkstančių, pradings baimė pradėti savo veiklą“, – įsitikinęs verslininkas, mentorius Mindaugas Juodaitis.

Interneto rinkodaros ir projektų specialistas savo patirtį ir žinias perteikė verslumo ugdymo projekto START dalyviams. Penkių studentų grupė mažiau nei per du mėnesius nukeliavo nelengvą, tačiau įdomų kelią nuo idėjos iki jos pavertimo kūnu. Sukurtas išbaigtas virtualaus korepetitoriaus projektas GeriauNeiKa.lt („Geriau nei kalt“), kuriam, jei studentai norės, realu surasti finansavimą ir jį realizuoti.

Internetinės sistemos GeriauNeiKa.lt šūkis: „Klausk, atsakyk, būk įvertintas“. Jos tikslas – mokytis klausiant, atsakant ir vertinant kitus, suburiant moksleivių, studentų, mokytojų ir dėstytojų bendruomenes dalintis žiniomis ir taip abipusiai tobulintis.

Įmonės „WEB partners“ vadovas M.Juodaitis pasakojo, kad pas jį atvykę penki START projekte dalyvaujantys VDU studentai – Daumantas Stanikūnas, Erika Palubinskaitė, Evelina Visockaitė, Vidmantė Geišaitė ir Greta Ciganaitė – atsinešė realiai neįgyvendinamą idėją, todėl ją reikėjo „nuleisti ant žemės“.

„Idėja, kurią mes išvystėme, yra gana didelė, ir žmogui, kuris iki tol nėra nieko panašaus daręs, tai yra nemažas šuolis – iš nieko nesupratimo į verslą“, – sakė mentorius.

Jūsų dėmesiui – pokalbis su M.Juodaičiu apie jaunimo (ne)verslumą, supratimą, kaip iš šimto litų uždirbti du šimtui, verslo sąlygas Lietuvoje ir pasiūlymus, kaip skatinti jaunimo verslumą.

– Kaip įsiliejote į verslumo ugdymo projektą START?

– Mane pakvietė kaip mentorių, verslo atstovą, kuris padėtų studentams išgryninti jų verslo idėjas, įdėti jas į aiškius rėmus. Kai susitikome su penkių VDU studentų grupe, kurią sudarė vaikinas ir keturios merginos, ir su kuria dirbome intensyviai daugiau nei mėnesį, jų idėja buvo utopinė, realiai neįgyvendinama. Mes padiskutavome, pakoregavome pirminę idėją ir pamatėme, kad ji tampa įdomi, reali ir yra ką su ja nuveikti.

– Kokia ta idėja buvo?

– Jie norėjo sukurti dirbtinį intelektą. Įsivaizdavo, kad tai turi būti internetinė sistema, prie kurios studentas, besiruošdamas egzaminams ar kažkokiems atsiskaitymams, gali prisijungti ir pasitikrinti savo žinias. Sistema jam duoda atvirą klausimą iš to dalyko, kurį studentas pasirinko, pavyzdžiui, fizikos, ir vėliau įvertina jo atvirą atsakymą.  Dirbtinis intelektas turėtų įvertinti atsakymo kokybę, tarsi virtualus dėstytojas.

Tai skambėjo utopiškai, nes suprogramuoti sistemą, kuri sugebėtų pateikti atvirą klausimą ir įvertinti atvirą atsakymą, šiandien dar yra kažkas iš fantastikos srities, ypač su tokia kompetencija, kaip studentų.

Pasiūliau nekurti dirbtinio intelekto, nes tai ilgas ir neaiškus procesas, o sukurti geriau virtualų korepetitorių, sudarytą iš žmonių bendruomenės. Jis padėtų ruoštis egzaminams, paaiškintų neaiškias, pavyzdžiui, konspekto vietas. Vieni klaustų ir vertintų, kiti atsakinėtų. Būtų įvertinama atsakymo kokybė, pakomentuojama, ką dar buvo galima pridurti. GeriauNeiKa.lt 1

– Kokioje stadijoje dabar šios idėjos vystymas?

– Mano tikslas buvo praeiti visą projekto kūrimo procesą – nuo pirminės idėjos iki išbaigto plano, kaip ją realiai įgyvendinti. Virš mėnesio laiko rengėme po 2-3 valandas trukusias sesijas. Jie turėjo padaryt namų darbus, pasiruošti. Aptardavome, kas buvo nuveikta, ką išsiaiškinome, kokie tolimesni žingsniai

Nenorėjau, kad būtų taip, jog aš diktuoju, o jie viską užsirašinėja, vėliau sugalvoja kažką nerealaus ir viskas tuo baigiasi. Viską darėme taip, kad jie patys kurtų, tik prižiūrimi kuratoriaus. Ne vieną verslą kūriau ir įgyvendinau, todėl norėjosi ir studentams padėti. Mes priėjome iki tokios stadijos, kada idėją galima realizuoti. Reikia tik finansų projektui įgyvendinti. Taip gerai jis parengtas.

Viską darėme kaip verslą – iš kur ateina pinigai, kaip atsiperka, kam tai skirta, kokia turėtų būti kainodara dalyviams. Sugalvojome motyvacinę dalyvių taškų sistemą. Apkalbėjome kokių marketinginių žingsnių būtų galima imtis.

Grupė, su kuria dirbau, buvo super motyvuota, matėsi, kad jiems įdomu, kad jie stengiasi. Padarydavo namų darbus, jei nespėdavo – pasiskirdavome papildomą laiką, niekas nesimuliavo. Dirbo su entuziazmu, matėsi, kad labai laukia kito susitikimo. Ir labai nuliūdo kai viskas baigėsi.

– Kokias stipriąsias ir silpnąsias puses, kalbant apie gebėjimą kurti verslą, pastebite dirbdamas su jaunimu?

– Stipriosios pusės – entuziazmas, laikas, kurį jie gali skirti kažkuo domėtis ir eksperimentuoti. Jų pagrindinis motyvas nėra, kad reikia uždirbti jau rytoj ir daug, jie supranta, kad reikia investuoti laiką. Jaunimas į viską žvelgia naujoviškai, mato dinamišką aplinką, jaučia šiandienos pulsą.

Pagrindinis trūkumas – nėra pas žmones verslumo, t.y. jie iš principo neturi suvokimo, kas tas verslas  yra. Verslas jiems atrodo kaip kosmosas – susijęs su kažkokia rizika, investavimais, didelėmis pinigų, žodžiu, nepasiekiamas.

Studentams arba tiems žmonėms, kurie su verslu nieko bendro neturėję – labai svarbu suprasti, kad mažą verslą galima padaryti beveik visai be pinigų. Tik niekas jiems to neparodo. Idėja, kurią mes išvystėme START projekte, yra gana didelė, ir žmogui, kuris iki tol nėra nieko panašaus daręs, tai yra nemažas šuolis – iš nieko nesupratimo į verslą.

– Verslo pradžia Lietuvoje – sąlygos geros ar blogos?

– Skundžiasi arba tie, kurie nieko nedaro, arba tie, kurie nemoka daryt. Sutinku su tais, kurie sako, kad pas mus sąlygos visai normalios. Be abejo, biurokratijos yra daugiau nei kai kuriose kitose valstybėse, mokesčiai kai kur didesni, kai kur mažesni. Žvelgiant pasauliniu mastu, visokių valstybių rasime, bet visur tie verslai vyksta. Ne mokesčiai juos stabdo, o žmonių nemokėjimas. O kaip žmonių nemokėjimą išjudinti ir paversti rezultatu – klausimas.

Nemanau, kad mokesčių mažinimas išgelbėtų. Ne tai esmė. Esmė yra tokie mini spyriai į užpakalį – imkis ir daryk. Jei žmogus apskritai bijo imtis verslo, tai ar pelno mokestį padarysi 15 proc. ar 12 proc. ar net visai panaikinsi, vis tiek tas žmogus bijo imtis verslo. Žinoma, mokesčių lengvatos galėtų būti, nesiginčiju.

O kalbant apie studentus, juos reikėtų praktiškai įtraukti į tokią veiklą. Galėtų būti kažkokie mini verslumo skatinimo projektėliai, kurių tikslas – uždirbti per mėnesį, pavyzdžiui, 300 litų. Nuo idėjos, kaip tu tai gali padaryti, iki jos įgyvendinimo praktikoje, o ne tik pabraižyti popieriuje.

Kai jie uždirbs tuos kelis šimtus ar kelis tūkstančius litų per mėnesį, supras, kad nieko čia nėra utopiško ir sudėtingo. Tuomet jau galima kalbėti apie idėjas, jų šlifavimą, nes jie jau bus supratę, kad tai yra įmanoma.

Dažnai jaunuoliui prikraunama žinių ir jis nežino ką su jomis daryti. Kuo daugiau dalykų turi išmokti, galvoti idėjas, tuo mažiau supranta iš kur ir kaip turi ateiti pinigai, ir ką su jais daryti, ko trūksta pradžiai. Nėra įgūdžio – turiu 100 litų ir kaip iš jų gauti 200 litų.

Manau, kad verslumą reikėtų skatinti einant primityvesniu keliu: kurti mažus, bet realius, veikiančius, verslus, gal net registruojant bendroves ar mažąsias bendrijas, gaunant lengvatines sąlygas iš valstybės.  Kai žmogus pats pačiupinėja uždirbtą litą, supranta, jog gali ne tik eiti ieškoti darbo ir dirbti kitiems, bet ir pats užsidirbti. Tada ir verslumas labiau pradėtų bujoti.

– Ką dar galima padaryti, jaunus žmones siekiant ne atbaidyti nuo verslo, o paskatinti jo imtis?

– Tai plati tema, tačiau vienas iš pasiūlymų yra toks: galėtų būti visiškai nuo mokesčių atleistas (aišku, reikėtų įdėti lubas, kad ne milijoninės apyvartos būtų) į mažąją bendriją panašus juridinis statusas, orientuotas į studentus, jaunimą. Kad žmogus įdėtų 100 litų ir užsidirbtų 500 litų, t.y. tokius pinigus, kurių šiaip ar taip dabar iš Darbo biržos prašo. Tegul jis išmoksta užsidirbti. O kai išmoks, nemanau, kad mokesčiai turėtų gąsdinti.

Kitas pasiūlymas, galbūt grandiozinis, yra sukurti mentorystę, panašiai, kaip ir dabar su studentais dirbome – padėti žmonėms imtis verslo. Žinoma, reikėtų daugiau žingsnių daryti, kad įdėtas darbas virstu kūnu.

Yra nemažai žmonių, turinčių verslumo įgūdžių, patirties, bet neturinčių visiškai jokio intereso tas žinias perduoti kitiems. Taigi, gaunasi taip, kad verslumo moko tie, kurie patys to nedaro, o tik stengiasi gauti algą už paskaitų ar kursų pravedimą. Visi dirba, visi pinigus įsisavina, o rezultatų neatsiranda. Taigi, mentorystė galėtų būti susieta su žmogaus, kuriam padedi, verslumo rezultatais. Gal mentoriui galėtų būti mokama iš valstybės surinktų mokesčių, kuriuos sumokėjo tas jaunuolis, kuriam padėjai.

From → Patirtis

17 Komentaras
 1. Studentai, visgi, šaunuoliai. Jei kažką kurti, tai ne mažiau nei dirbtinį intelektą! Net ne kosminį laivą, nes tokie jau sukurti. Su tokiomis ambicijomis pamokius kaip realiai pirmąjį šimtą litų užsidirbti daug galima pasiekti.

  • Bila permalink

   Dabar suprantu kas tie mentoriai ir kad tai labai gerai. Aš irgi norėčiau mentoriaus. Kur jį gauti?

   • Džonis permalink

    Idėja, kad valstybė galėtų finansuoti mentorius iš naujų verslų mokesčių – labai gera. Reikėtų kokiam Seimo nariui pasiūlyti.

  • Raimundas Antanaitis (via Facebook) permalink

   verslumas-tas pats kaip klausa:)

 2. Tomas Senūta permalink

  Studentuose įsišaknijusius prietarus kas dėl verslo savo ausimis girdėjau neseniai iš vienos ką tik buvusios studentės. Atseit būtinai labai didžiulius pinigus reikia investicijoms turėti, tik tada verslas, ne kitaip… Beje, ką ten studentai, mano buvęs bendradarbis dar neseniai tas pačias nesąmones suokdavo.

  • Raimundas Antanaitis (via Facebook) permalink

   verslumas-tas pats kaip klausa:)

  • Raimundas Antanaitis (via Facebook) permalink

   minedas irgi labai norėjo dainuoti:)

   • Tomas Senūta (via Facebook) permalink

    klausą galima išsiugdyti. Pvz., man taip buvo. Kai buvo 20 metų ėjau pas tokį vokalo profesorių į konservatoriją dainavimo pasitobulinti. Tai klausos pirmąsyk jis pas mane nerado. Po kokio mėnesėlio darbo jau rado.

   • Raimundas Antanaitis (via Facebook) permalink

    cia tai naujiena:)

   • Raimundas Antanaitis (via Facebook) permalink

    tai gal ir ūgi galima pasididinti kokia 30 cm? būčiau 2 metrų,galėčiau dar kašę pažaist:)

   • Tomas Senūta (via Facebook) permalink

    dėl ūgio nežinau. Teoriškai gal įmanoma, pvz., kai kurios panos aukštakulnius tam nešioja. Savybes visokias savyje išvystyti tikrai galima. Na, gal netaptų kiekvienas Steve Jobsu, bet duonai pačiam užsidirbti išmokti turi būti įmanoma, tikiu tuo. Kaip ir aš netapau Fredie Mercury, bet šiek tiek dainuoti geriau jau sugebu.

 3. Naujas permalink

  Blaivus, nepiktas interviu, tikrai prasklaidantis migla del to verslumo. Visiskai sutinku su tuo verslininku. Juk negali tapti is karto profesionaliu krepsininku, net nepabandes paimti kamuoliu ir ji imesti i krepsi. Pajutes, kad gali pataikyti, jau turi motyvacija treniruotis ir siekti karjeros

 4. Aušra permalink

  Kaip pirštu į akį, visiškai sutinku su straipsnio autoriumi

 5. Aušra permalink

  Dėl klausos, tai jei turima mintyje, kad reikalinga “uoslė“ verslui, tai galima sutikti, bet kita vertus, jei žmogus turi pomėgių, sričių, kuriose dirba ir nori savarankiškai tai vystyti, tai tikrai įmanoma įgyti reikiamų žinių ir išmokti, kaip padaryti, kad info apie produktą ar paslaugą pasiektų potencialų klientą, kaip tvarkyti buhalteriją ir t.t. Taigi čia ne kažkoks stebuklas, nekalbame apie Virgin ar Apple dydžio verslus::)

 6. Diaw permalink

  Drasiai, bet teisingai

 7. eglius permalink

  As iegi pastebiiu sita problema. jauni ir ambicingi vaikinai ir merginos tiesiog neima pavyzdio is tokiu verslininku kaip Linas Tadas Karosas o tai manau yra didele problema, nes patys labai nukencia ir daznai del to labai gailisi.

 8. Dj Man permalink

  Kas tas L.T.Karosas?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: