Praleisti ir eiti į turinį

Neperspektyviausių specialybių dešimtukas

2013/08/02

socialiniai mokslaiVis labiau aiškėja, kokiu keliu norėtų pasukti bendrojo lavinimo mokyklas baigę jaunuoliai. Nors darbo rinkos specialistai kasmet skambina pavojaus varpais, kad tarp jaunimo populiarios socialinių mokslų studijos toli gražu negarantuoja geros perspektyvos, kaip kad technologijų studijos, šios studijos išlieka tarp pačių geidžiamiausių. Darbo biržos atstovai neslepia – socialinius mokslus baigusiems jaunuoliams itin dažnai po studijų tenka papildyti bedarbių gretas.

Darbdavius vienijančios asociacijos nuolat akcentuoja susiklosčiusią ne itin palankią situaciją darbo rinkoje. Šiuo metu rinka perpildyta socialinių mokslų išsilavinimą turinčiais specialistais, tačiau paruošiamų technologinių specialybių darbuotojų nuolat trūksta ir jų poreikis gerokai viršija pasiūlą. Pasak Klaipėdos apskrities verslo darbdavių asociacijos vadovo Aro Mileškos, technologinį išsilavinimą įgijęs jaunimas, inžinieriai, kuriantys pridėtinę vertę, itin paklausūs tiek Lietuvoje tiek užsienyje, todėl vietiniams darbdaviams yra itin sunku konkuruoti pritraukiant tokio pobūdžio darbuotojus.

„Tam, kad būtų stabilizuota situacija darbo rinkoje, palengvėtų darbdavių našta, būtina sukurti ženkliai didesnę tokias specialybes baigusių studentų pasiūlą. Be to, skatinat technologinių specialybių plėtrą, turi būti sukuriama terpė paspartinti verslumo procesus valstybėje. Siekiant paspartinti aukštą pridėtinę vertę kuriančių verslų steigimąsi, būtina į rinką patiekti daugiau technologinį išsilavinimą turinčių žmonių. Esant šio personalo trūkumui tokios įmonės negali kurtis dėl idėjų trūkumo, o įsikūrusios nesugeba augti ir plėstis“ , – pasakojo A. Mileška.

Paskutiniai duomenimis, tiek universitetuose, tiek kolegijose jaunuoliai labiausiai nori studijuoti socialinius mokslus – to nori 46 proc. kandidatų, 21 proc. rinktųsi biomedicinos mokslus ir tik 14 proc. pretenduoja į technologijos mokslų studijas. Kad besikartojančios populiariausių specialybių tendencijos nėra palankios darbo rinkai, patvirtino ir Klaipėdos teritorinės darbo biržos atstovai. Pasak jų, metai iš metų jaunimas lipa ant to paties grėblio. Statistika, atskleidžianti, kokia yra bedarbystė tarp jaunimo iki 29 metų, dar kartą signalizuoja, kokios specialybės patenka į rizikos zoną. Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje daugiausia užregistruota logistikos specialybę baigusių jaunuolių, itin daug bedarbių yra baigusių įvairaus pobūdžio verslo, ekonomikos ir finansų studijas, dažnai bedarbiais tampa ir teisės mokslus kritę jaunuoliai.

Aukštojo mokslo studijos, kurias baigus, dažniausiai tenka minti darbo biržos slenkstį, pagal Klaipėdos teritorinės darbo biržos 2013 m. duomenis:

Logistika
Verslo paslaugų vadyba
Verslo vadyba
Teisė
Verslo organizavimas
Verslo administravimas
Finansai
Ekonomika
Interjero dailininkas apipavidalintojas
Įstaigų ir įmonių administravimas

From → Naujienos

7 Komentaras
 1. Ruta permalink

  O humanitariniai kaip mokslai? Tai ne tokie jau neperspektyvus, jei i desimtuka nepapuola:)

 2. Viaciaslav permalink

  Humanitarų paruošiama ne taip ir daug turbūt. Kažkada, o gal ir dabar, istorikų lyg per daug pagamina. Kita vertus, nors pats tiksliukas esu, humanitarinis išsilavinimas – yra bazinis išsilavinimas, o ne profesija. Teisė pavyzdžiui šiuo atveju jau yra progfesija ir sunku pakeisti specialybę

 3. Randis permalink

  Dėl logistikos tai sunku sutikti, nes žinau, kad Kaune įmonėms tikrai reikia kvalifikuotų specialistų ir jie uždirba ne tiek jau ir mažai

 4. Wiktaras permalink

  Vienintelė tiesa ir patarimas tiems dar tik pradedantiems į gyvenimą eiti jaunuoliams – jei tik pavyksta, galvokite savo galvą rinkdamiesi studijų kryptį – kas jums tikrai įdomu, o ne kas galėtų būti perspektyvu, Arba, jei suprantate, kad esate visiška vidutinybė, rinkitės kokią nors gerą praktišką specialybę – staliaus, inžinieriaus ar pan.

 5. Aušra permalink

  Nu čia ir dėjotė Wiktarai:) “Arba, jei suprantate, kad esate visiška vidutinybė, rinkitės kokią nors gerą praktišką specialybę – staliaus, inžinieriaus ar pan.“. Staliaus ar inžinieriaus darbas, jei jį pasirenka žmogaus, kuriam tai tikrai, kaip sakote, įdomu, yra toks pats kūrybiškas, atsakingas ir t.t., kaip ir teisininko, vadybininko ar bet kurios kitos profesijos

 6. Karolis permalink

  Nieko nesuprantu apie tas specialybiu populiaruma, gerai, kad sunus dar mazas, kai uzaugs, gal bus aiskiau ir nusistovejusi situacija

 7. Tesingas permalink

  Savo sunui sakyciau ir patarciau rinktis tvirta specialybe, kad turetu amata, zinias, tai tik technologines studijos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: