Skip to content

Žinių darbuotojai (knowledge workers)

2013/07/23

ziniosNuo seno darbuotojai buvo skirstomi į darbininkus ir tarnautojus. Pastaruosius du dešimtmečius labai sustiprėjo trečia darbuotojų klasė – žinių darbuotojai (“knowledge workers” P. F. Drucker, T. H. Davenport). Žinių darbuotojai yra darbuotojai, kurių pagrindinis kapitalas – žinios. Tipiški pavyzdžiai – programinės įrangos inžinieriai, architektai, inžinieriai, mokslininkai ir teisininkai, kadangi jie “galvoja pragyvenimui” (angl. think for living). Ką dirba žinių darbuotojai? Jie paprastai analizuoja duomenis, kad nustatytų sąsajas, identifikuoja ir supranta tendencijas, apjungia atskiras žinių dalis į visumą, supranta procesų priežastis ir pasekmes, geba plačiai mąstyti, bet kai reikia, geba susiaurinti mąstymą ir koncentruotis į detales, kuria ar keičia organizacijas. Jiems visiškai netinka rutininiai darbai ir negali pakęsti paprastų operacijų vykdymo – kuo sudėtingiau, tuo įdomiau.

Priklausomai nuo įmonei keliamų tikslų, IT padalinio vieta ir IT žmonių vaidmuo organizacijoje yra skirtingi. Vien tik pažiūrėję į įmonės organizacinę struktūrą, galime įsivaizduoti IT žmonių veiklą ir vaidmenį šioje organizacijoje. Vienu atveju, IT gali būti atskaitingi Finansų direktoriui. Tada jie didžiąją dalį savo darbo laiko spręs arba padės spręsti finansinės atskaitomybės, finansinės rizikos, finansų planavimo ir kitas užduotis, kartas nuo karto padėdami automatizuoti kitų padalinių uždavinių sprendimą. Kitu atveju, jei jie bus atskaitingi marketingo ar komercijos vadovui, labiau prisidės sprendžiant klientų aptarnavimo, ryšių su klientais, pardavimų organizavimo, reklamos klausimus, prižiūrės ir vystys įmonės tinklalapį ar elektroninę parduotuvę. \

Dar kitu atveju, IT žmonės gali būti atskaitingi Gamybos direktoriui. Tada jie beveik visą savo veiklą skirs gamybos automatizavimui, gamybos proceso optimizavimui. Gali būti, kad IT vadovas ir jo žmonės bus atskaitingi tiesiogiai įmonės vadovui arba net pats IT vadovas tuo pačiu metu bus ir įmonės vadovu. Tokia situacija labai aiškiai rodys, jog įmonės veikla labai priklauso nuo IT, IT yra šios įmonės vedlys, vizijos kūrėjas ir įgyvendintojas ir tik nuo IT veiklos priklauso visos įmonės sėkmė. Bet kokiu iš anksčiau paminėtų atvejų, IT žmonėms tenka didžiulė atsakomybė, nes kokioje situacijoje bebūtų, jie turės persikūnyti ir gerai suprasti finansininko, marketingisto, gamybininko, įmonės vadovo ar įmonės savininko, o taip pat įmonės klientų ar visuomenės lūkesčius ir tinkamai pritaikyti kosminiu greičiu tobulėjančias informacines technologijas jų poreikiams tenkinti.

Taigi, IT atstovų pasaulis yra įdomus ir išskirtinis, nes VISKAS pas JUOS labai greitai keičiasi (dar neatsikračiau savo Nokia 6xxx, o jau išėjo penktas iPhone‘as). VISKAS pas JUOS sudėtingėja (pvz. jei seniau TV ir buvo TV, kompiuteris ir buvo kompiuteris, telefonas ir buvo telefonas, o šiuo metu pabandykite atsakyti ar šie įtaisai tikrai labai skiriasi vienas nuo kito?). JŲ beveik niekas nesupranta (nei kiek kainuoja ir kodėl tokias sumas įmonės suverčia į „balą“, nei kokia rizika, nei kokia JŲ sukuriama vertė). Tačiau, JŲ beveik visiems reikia ir ypač, kai kažkas nebeveikia arba jau turi konkurentai. Akivaizdu, kad nedaug kas geba būti JAIS, nes IT žmogus turi suprasti su kuo kalba, suprasti dėl ko dirba, mokėti paaiškinti kitiems ką jis daro, mokėti parodyti, kad jis sukuria vertę, mokėti “persikūnyti”, “apsimesti”, mokėti keistis ir padėti kitiems pasikeisti, būti greitas ir tvirtas.

Dar daugiau… Internetas nebėra toks nekaltas, kokį sugalvojo Tim Berners-Lee ir Ko… – tai konkurencinės kovos arena. Tuoj mūsų rūbų spintos, tualetai ir šaldytuvai bus prijungti prie visuotinio tinklo, tuoj vėl atsiras naujos verslo galimybės ir grėsmės. Kas padės patikrinti ar tikrai Facebook‘as, Google‘as ir kiti naudoja bei naudos mūsų asmens duomenis geriems tikslams?.. Kas apsaugos? Patars? Pagelbės? Ar ne per daug iššūkių ir darbų IT žmogui-žinių darbuotojui?

Parengė Vytauto Didžiojo universitetas pagal VDU IF absolvento Bronislovo Balvočiaus pranešimą XXI a. „pretendentai“.

Reklama

From → Patirtis

4 Komentaras
 1. Ruta permalink

  Visur tik ir kalbama – žinios vertinga, mūsų turtas, bet kodėl už jas nenorime vis dar atitinkamai ir sumokėti, štai kur klausimas

 2. Viaciaslav permalink

  Geram specui gerai ir moka visur

 3. Randis permalink

  Užburtas ratas. Tie, kad gerai gauna, garsiai apie tai nekalba, kas negauna – 90 proc. ir neverti, kad gautų

 4. Dj Man permalink

  Oi jau tie siT specialistai, tikra pasaulio bamba siuolaikiniame gyvenime:))

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: