Skip to content

„Vičiūnų“ įmonių grupės administravimo direktorė Ramūnė Bičkauskienė: „Geri darbuotojai ne randami – jais tampama“

2013/03/14

Ramune BickauskieneDidelių šalies įmonių vadovai įsitikinę, kad jauni specialistai Lietuvoje turi perspektyvų ir gali rasti jų išsilavinimą ir karjeros ambicijas atitinkantį darbą. Tačiau, dar tebestudijuodami, turi rūpintis savo ateitimi ir siekti tapti ne tik siauros srities specialistais. Šiuolaikiniam darbuotojui turi būti nesvetimas kompiuterinis raštingumas, vadovavimo įgūdžiai, veiklų koordinavimas, gebėjimas argumentuotai pristatyti ir įgyvendinti idėjas.

Pradejau.lt skaitytojų dėmesiui – pokalbis su „Vičiūnų“ įmonių grupės administravimo direktore Ramūne Bičkauskiene apie besikeičiančią darbo rinką, darbdavių ir darbuotojų lūkesčius

– Ar sunku jūsų įmonių grupei rasti naujų darbuotojų Lietuvoje?

– „Vičiūnų“ įmonių grupėje Lietuvoje veikia 7 fabrikai, pardavimų kompanijos, logistikos ir pervežimo įmonės, nuolat vystomos investicijos ir statybų projektai. Lietuvoje yra formuojama prekybos ir marketingo strategija, verslo vystymas, finansų valdymas, atsargų planavimas, produktų vystymas, t.y. Lietuvoje dirbantys mūsų įmonės specialistai koordinuoja visą pasaulinį „Vičiūnų“ grupės verslą. Tai reiškia, kad besiplečiančiai įmonių grupei nuolat reikia jaunų specialistų – nuo inžinierių iki marketingo vadybininkų.

Geri darbuotojai ne randami – jais tampama. Reikalinga sinergija tarp darbuotojo ir įmonės: kai darbuotojas supranta įmonės siekius, pats tampa jos dalimi ir realizuoja save, tuomet rezultatas geriausias – įmonė džiaugiasi geru darbuotoju, o darbuotojas giria savo įmonę.

– Kokių kvalifikuotų darbuotojų „Vičiūnų“ įmonių grupei reikėjo prieš 10 ar 20 metų ir šiandien?

– Esame maisto pramonės gamybos ir prekybos įmonė, taigi, kaip ir prieš 10 ir 20 metų, taip ir dabar reikia maisto saugos specialistų, technologų, inžinierių, logistikos specialistų, suprantama, gerų derybininkų ir pardavėjų.

– Ar tiesa, kad baigus aukštąją mokyklą šiandien jau neužtenka būti tik siauros specializacijos specialistu. Kitaip tariant, pavyzdžiui, neužtenka tik būti geru techniku, reikia būti ir vadybininku, kuris galėtų produktą pristatyti, paaiškinti klientui?

– Tikra tiesa. Svarbus kompiuterinis raštingumas, vadovavimo įgūdžiai, veiklų koordinavimas, gebėjimas argumentuotai pristatyti ir įgyvendinti idėjas.

– Kokias tendencijas, kalbant apie kvalifikuotų darbuotojų poreikį, darbo rinkoje matote? Į ką turėtų atkreipti dėmesį dabar studijuojantys jauni žmonės, norintys ateityje sėkmingai įsilieti į darbo rinką?

– Kvalifikuotų darbuotojų trūksta. Bet dėmesį daugiau atkreipčiau ne į profesinį studentų parengimą, bet į ugdomąsias asmenines savybes ir kompetencijas, tokias kaip atsakomybės jausmas, žingeidumas, darbštumas, gebėjimas priimti sprendimus, tikslo siekimas ir kitos.

Apmaudu, kad krizės metai pakeitė rinką ne į gerąją pusę. Jaunieji specialistai linkę ieškoti laimės užsienyje, kiti norėtų daugiau čia ir dabar iš karto: pageidautina – gerų pareigų, įgaliojimų, atlyginimo. Tačiau verslas visada kelia klausimą apie atsakomybę. Vertiname tuos jaunuolius, kurie auga kartu su įmone, kartu siekia rezultato. Vieniems tai pavyksta greičiau, kitiems lėčiau, o yra ir tokių, kurie po pirmos nesėkmės numoja ranka ir palieka ne tik įmonę, bet ir šalį.

– Kaip vertinate Lietuvos aukštosiose mokyklose paruoštus specialistus? Ar esate jais patenkinti, ar vis tik matote daugiau spragų jų teoriniame ar praktiniame parengime? Galbūt juos, atėjusius dirbti pas jus, tenka dar papildomai apmokyti?

– Lietuvos aukštosios mokyklos pastaruoju metu daug dėmesio skiria rinkos poreikiams analizuoti. Universitetų siekis adaptuoti mokymo programas, praktikos modulius, studijų formas yra labai sveikintinas, bendradarbiavimas tarp verslo ir akademinės aplinkos tapo artimesnis. Universitetai ruošia studentus, kuriems po to reikalinga prisitaikyti darbo rinkoje, kuo geresnis akademinis ir praktinis pagrindas bus padėtas universitete, tuo lengvesnė adaptacija jauniems specialistams bus darbo rinkoje.

Džiaugiamės, kad KTU studentai universitete įgyja gerus pradmenis ir technologines žinias. Svarbu, kad būtų ugdomos ne tik techninės žinios, bet ir asmenybių gebėjimas analizuoti aplinką, mąstyti plačiau. Universitetas nėra profesinio orientavimo mokykla, todėl dėmesys asmenybės ugdymui yra labai svarbus.

– Kaip vertinate aukštųjų mokyklų bandymą pasiūlyti kuo daugiau tarpdisciplininių studijų, pavyzdžiui, taikomoji matematika ir ekonomika ar inžinerija ir vadyba.

– Palankiai. Visuomenė yra dinamiška, verslo aplinka reikalauja sudėtingesnių sprendimų. Kuo daugiau gebėjimų pritaikyti žinias studentai įgis, tuo lengviau darbdaviams ir patiems jauniems specialistams.

Imkime gamybos organizavimo pavyzdį „Vičiūnų“ įmonių grupės fabrike: čia neužtenka išmanyti tik produkto technologiją, geras gamybos vadovas turi suprasti gamybos apskaitos programą, proceso savikainos skaičiavimo principus, sudėtingų įrengimų veikimo pagrindus, be to, dar reikia gebėti paskirstyti užduotis, planuoti laiką ir laiku priimti sprendimus.

Galime nesudėtingai paskaičiuoti, kad tai apima kur kas daugiau įgūdžių ir kompetencijų nei inžinerija.

Reklama

From → Patirtis

14 Komentaras
 1. Korpusas permalink

  Viskas puiku, bet kodel tikrai geri, jau turintys patirti ir gera issilavinima specai isvaro i uzsieni arba nueina dirbti i kazkokias kitas sritis? Todel, kad kai pasiulo alga 1000 litu, tai bet kox entuziazmas uzgesta

 2. prie ko čia naujo verslo steigimo projektas ir darbas Vičiūnuose?

 3. Ciobiskis permalink

  Įdomu, kaip pas žemaičius Vičiūnams seksis darbuotojų surast, jei dar nepastatę fabriko, jau su žemaičių užsispyrusių bendruomene pykstasi, nesutaria….
  http://verslas.delfi.lt/kaimas/pries-viciunu-planus-statyti-milziniska-fabrika-sukilo-gyventojai.d?id=60916503

 4. Ciobiskis permalink

  Vičiūnuose nelabai su vietos bendruomene Telšiuose susitvarkoma dėl darbo vietų steigimo. Kita vertus, tokių “Vičiūnų“ atėjimas įtakoja naujus verslus, pavyzdžiui jei veikia Plungės duona, tai naujų “kepyklėlių“ statyti aplinkui neverta… o gal kaip tik verta 🙂 Žuvies fabrikėlių taip pat turbūt jau nelabai kas provincijoje steigs…

 5. Dainava permalink

  Kaunui reikia naujų fabrikų, tegul stato viduryje tos laisvosios ekonominės zonos (LEZ), tada ir darbuotojų atsiras. Nors ko realiai reikia mokytis aukštojoje, į paskutinį klausimą taip ir neatsako Vičiūnė.

 6. Dovile permalink

  Sutinku, kad tie didieji – nieko gero, bet nesivengsi dideliu korporaciju, ju yra visur. Del mokslo tai atsako: “Kuo daugiau gebėjimų pritaikyti žinias studentai įgis, tuo lengviau darbdaviams ir patiems jauniems specialistams.“ Svarbu ne pats platumas igytu ziniu, o kaip tu jas realiai pritaikai, ar sugedi i savo sukurta kokiam nors ypatinga LED lempa pazvelgti is vadybines puses, ar ziuri i ja tik siaip: “o kaip fainai, sukuriau toki daikta“:)

 7. Čiobiškis permalink

  Jau visai susipainiojo Vičiūnai, nebežino, kur steigia – Žemaitijoje ar Sovetske. Nelabai inovatyvi čia gamyba, praktiškai spekuliacija, o spekuliantui diplomo nereikia…

 8. Donas permalink

  :))))))) Ciobiskis kietai pavare

 9. Čiobiškis permalink

  Nesupratau, iš ko juokiatės? kaimo žmogui, gal viskas ne taip juokinga atrodo.

 10. start2012 permalink

  Kartais ta vadybos mokslo šviesa tokių dalykų parodo, kad ir pačiam nebejuokinga darosi.

 11. Bila permalink

  Gal ir teisi ta Ramunė Bičkauskienė. Tik nežinau ar jie gerus atlyginimus tiems, kurie jau patapo gerais darbuotojais, moka. Gal kam teko?

 12. Dainava permalink

  Įdomu ar Vičiūnų rasti darbuotojai turi kolektyvinę sutartį?

 13. Zilvis permalink

  Geras klausimas, Dainava!:)) Manau, kad ne

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: