Skip to content

Verslo pabaiga. Procedūros ir procesas.

2013/01/18

bankrotasVerslo baigimo procedūros bei joms taikomi norminiai teisės aktai priklauso nuo pasirinktos verslo teisinės formos, t.y. ar nutraukiant veiklą ūkio subjektas veikė kaip fizinis ar kaip juridinis asmuo, ar verslo pabaiga vykdoma savo noru ar priverstinai, koks verslo pabaigos būdas pasirenkamas ar yra privalomas.

Įsiskolinimų neturinčiam verslo subjektui likvidavimas – tai visų sąskaitų apmokėjimo ir likusių pinigų ar turto paskirstymo savininkams procesas.

Individuali veikla pagal verslo liudijimą pasibaigia savaime, jeigu individualią veiklą vykdantis fizinis asmuo nesikreipia į VMI dėl jo galiojimo pratęsimo.

Nusprendus nutraukti individualią veiklą pagal pažymą, reikia pateikti pranešimą apie veiklos nutraukimą mokesčių administratoriui ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki veiklos nutraukimo.

Fiziniai asmenys, veikdami pagal individualią veiklą, už veiklos rezultatus atsako visu savo turtu kaip neribotos civilinės atsakomybės ūkio subjektai- IĮ, TŪB, KŪB. Jei veikla baigiama dėl nemokumo, teismo ar kita tvarka, įsipareigojimai priverstinai turi būti įvykdyti, išieškantis asmenų asmeninio turto, nurašant lėšas iš jų sąskaitų ir pan.

Juridinio asmens likvidavimas gali būti savanoriškas arba priverstinis. Pagal Civilinį kodeksą juridiniai asmenys baigia savo veiklą reorganizavimo arba likvidavimo būdu.

1. Reorganizavimas – tai juridinio asmens veiklos nutraukimas, be likvidavimo procedūros keletą tos pačios teisinės formos juridinių asmenų jungiant ar reorganizuojamą juridinį asmenį skaidant.

a)  Juridinių asmenų jungimo būdai:

– Prijungimas – tai vieno ar daugiau juridinių asmenų prijungimas prie kito juridinio asmens;
– Sujungimas – tai dviejų ar daugiau juridinių asmenų susivienijimas į naują juridinį asmenį.

b)  Juridinių asmenų skaidymo būdai:

– Išdalijimas – tai reorganizuojamo juridinio asmens teisių ir pareigų išdalijimas kitiems veikiantiems juridiniams asmenims;
– Padalijimas – tai vieno reorganizuojamo juridinio asmens pagrindu įsteigimas dviejų ar daugiau juridinių asmenų, kuriems tam tikromis dalimis pereina reorganizuoto juridinio asmens teisės ir pareigos.

2. Įmonės likvidavimas yra tokia juridinio asmens veiklos baigtis, kai jo veikla nutrūksta, o teisės ir pareigos nepereina kitiems juridinaims asmenims. Juridiniam asmeniui likviduoti paskiriamas likvidatorius. Jei juridinis asmuo turi finansinių sunkumų ir nutraukdamas veiklą negali atsiskaityti su visais kreditoriais, tada vykdomas verslo restruktūrizavimas arba bankrotas.

a) Restruktūrizavimas – palieka galimybę išsaugoti verslą, nenutraukti ūkinės komercinės veiklos. Tai finansinių sunkumų turinčios įmonės (ar greitai turėsiančios) pertvarkymas, siekiant atkurti mokumą ir apsaugoti įmonę nuo gręsiančio bankroto. Proceso metu įmonė gauna teisinę apsaugą nuo kreditorių, t.y. įmonei negalima areštuoti turto, kelti bankroto bylos, sustabdomas netesybų ir delspinigių skaičiavimas ir pan. Restruktūrizuoti įmonei nereikalingas kreditorių sutikimas. Pagrindinis restruktūrizavimo tikslas, atsiskaityti su kreditoriais restruktūrizavimo plane nustatytais terminais, bei vėl tapti konkurencinga įmone. Restruktūrizavimo metu įmonė administruojama savininkų ir vadovo, o restruktūrizavimo administratorius tik prižiūri, kaip laikomasi teismo patvirtinto atsiskaitymo grafiko (restruktūrizavimo plano). Šio proceso metu įmonė negali parduoti jai priklausančio turto be teismo leidimo, privalo vykdyti visus einamuosius mokėjimus.

Restruktūrizavimo procesas gali baigtis sėkmigai, kai įmonė pagal plane numatytą terminą patenkino visų kreditorių reikalavimus ir nesėkmingai, kai nevykdomas arba netinkamai vykdomas restruktūrizavimo planas, iškeliant įmonei bankroto bylą.

b) Bankrotas – nemokios įmonės būsena, kai įmonė yra nepajėgi atsiskaityti su kreditoriais ir dėl jos nemokumo teismine ar neteismine tvarka yra pradedama bankroto procedūra. Bankroto iškėlimo pagrindus nustato Įmonių bankroto įstatymas. Pagrindai galimi: nemokamas darbo užmokestis, mokesčiai ir kitos valstybinės rinkliavos, neatsiskaitoma už prekes ar paslaugas t.t.  Kai pradedama bankroto procedūra, paskiriamas bankroto administratorius, kuris valdo įmonės ūkinę ir komercinę veiklą, o įmonęs valdymo organai netenka įgaliojimų. Bankroto procesas gali būti:

– Teisminis;
– Neteisminis.

Teisminis – teisę kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo turi kreditoriai, savininkai, įmonės vadovas, įmonės likvidatorius.

Neteisminis – bankroto procedūras vykdo kreditoriai. Siūlyti kreditoriams bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka gali įmonės vadovas ar savininkas.

Kreditiniai reikalavimai tenkinami tam tikra eilės tvarka: darbuotojų, mokestinių rinkliavų, kitų trečiųjų asmenų. Įvykužius bankroto procedūrą, įmonė likviduojama (išregistruojama).

P.S.: Kur kas sunkiau verslą išlaikyti nei jį įkurti.

Reklama

From → Patirtis

12 Komentaras
 1. Aukse permalink

  Naudinga info, dekui

 2. Aliukas permalink

  Geraaas! Nzn kad individualios veiklos nereik kazkaip specialiai nutraukineti, tiesiog nieko nedaryt ir viskas baigiasi. Zmona pradejus tokia veikla bet nori baigti tai nervinosi ka cia reikes daryti 🙂

 3. Raske permalink

  Vis tiek tos proceduros labai nemalonios, nes niekas nebaigia veiklos del to, kad viskas puikiai sekesi

 4. Kaip jūs galvojate – ar pradedant savo verslą verta iš karto pagalvoti kaip reikės jį pabaigti, (liaudiškai – bankrutuoti)? Mane tai tėvas taip mokydavo – atsidarei įmonę, o ar pagalvojai kaip reikės ją uždaryti? Negalvojau, jeigu sąžiningai. Na, kol kas to nereikia. Man tai galvojimas apie tai kaip nepasiseks trukdytų galvojimui ką daryti, kad pasisektų. Gal aš neteisus?

 5. Ciobiskis permalink

  Ne kiekvienam to palinkėčiau, bet kartais bankrotas veda į savo darytų klaidų supratimą, ir paskui jau naują verslą kurdamas verslininkas jų nedaro, ir naujas verslas būna daug sekmingesnis. Ar net visai sėkmingas 🙂

 6. Dainava permalink

  Jeigu užsidirbtas geras vardas, tinka labiau restruktūrizavimas, o jei ne belieka bankrotas. Dar būtų jaučiu tada verslininkui geriau, kad būtų būdas ir iš Google, ir iš Facebook seną vardą ištrinti 🙂

 7. Ciobiskis permalink

  Kartais jau bankrotas geriau, nei restruktūrizavimas, nors tas vardas ir pelnytas – bet koks ten tas vardas, jei bankrotas prieitas. Aišku yra ir “lietuviškas“ būdas – viską pelenais paleisti, kaip buvo su “Bajorkiemiu“ prie Kaunas – Vilnius autostrados.

 8. Bila permalink

  Jei normaliai darant versla, tai būtina pagalvoti ir atsitraukimo planą, vienas jų – ir bankrotas. Jei kažkas rimtai nepasiseka, tai geriau nemaloni procedura, bet po to galimybe vel pradeti normalu gyvenima is naujo.

 9. Saule permalink

  Bankrotas yra visai negėdinga procedūra, jei sąžiningai bankrutuojama, o ne siekiant kokios nešvarios naudos. sau. Blogai, kad dar negali Lietuvoje bankrutuoti individualūs asmenys, ūkininkai. Ką daryti, jei atsiranda didelės skolos be vilties pakeisti iš esmės situaciją? Jau geriau tada leisti žmogui bankrutuoti ir jis turės kitą šansą pradėti veikti, save ir šeimą išlaikyti, o ne stumdytis po teismus dėl skolų ir įsipareigojimų nevykdymo

 10. Brigita permalink

  Nereikia idealizuoti tu bankrotu, tai – krastutine priemone. Siekiant laikui isvengti skolu susidarymo gali padeti draudimas geriau, kuri padengtu nuostolius

 11. Dainava permalink

  Bankrotai tikrai nėra labai gerai, kai dar galima prekės vardą išsaugoti, kai jis yra vertingas. O dar baisiau kai verslo partneris ar giminaitis (žmona) verslą padega, kad gauti draudimą – pvz “Bajorkiemis“ prie Kauno – Vilniaus autokelio.

 12. Dainava permalink

  Esu girdėjąs, kad tai anaiptol ne vienintelis toks Lietuvoje “verslo pabaigos“ modelis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: