Praleisti ir eiti į turinį

Jaunimo nedarbas

2012/05/22

Pastaruoju metu netyla diskusijos apie pavojingai aukštą Lietuvos jaunimo nedarbo lygį. Šias diskusijas išprovokavo Europos komisijos pirmininko J. M. Barroso išsakytas susirūpinimas kai kurių ES šalių, tame tarpe ir Lietuvos, dideliu jaunimo nedarbo lygiu.

2012 m. sausio 30 d. vykusiame neoficialiame Europos Vadovų Tarybos susitikime sutarta, kad būtina nedelsiant imtis ekonomikos augimo ir užimtumo skatinimo veiksmų. Vienas iš pasiūlymų, kuriuos Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso pateikė Europos Vadovų Tarybai, – įsteigti veiklos grupes aštuoniose valstybėse narėse, kuriose jaunimo nedarbo lygis daug didesnis nei ES vidurkis, t. y. Lietuvoje, Ispanijoje, Graikijoje, Slovakijoje, Italijoje, Portugalijoje, Latvijoje ir Airijoje.

Šiek tiek statistikos: Šiuo metu Europos Sąjungoje jaunimo nedarbas siekia 21 proc., Lietuvoje – 31,1 proc. Didžiausias jaunimo nedarbas yra Ispanijoje (49,6 proc.) ir Graikijoje (46,6 proc.). Kaimyninėje Latvijoje jaunimo nedarbas – 29,9 proc., Estijoje – 21,8 proc.

Vyriausybėje sudaryta speciali darbo grupė jau parengė ir pristatė nedarbo mažinimo programą. Viena iš prioritetinių sričių, kurioms siūloma skirti daugiausiai dėmesio, siekiant sumažinti jaunimo nedarbą – parama verslą pradedančiam jaunimui, kuri 2012-2013 metais bus vykdoma, pratęsiant efektyvių priemonių (mikrokreditų savam verslui pradėti teikimo, pirmųjų verslo metų krepšelų teikimo) naudojimą ir taikant naujas priemones (teikti subsidijas gavusiems paskolą iš Verslumo skatinimo fondo sumokėtoms privalomojo soc. draudimo įmokoms kompensuoti, remti idėjų komercializavimo iniciatyvas, remti konsultavimo, informavimo paslaugų jaunimui teikimą verslo pradžios, verslo finansavimo ir verslo plėtros klausimais, finansų inžinerijos priemonių teikimą).

“Viena iš prioritetinių sričių, kurioms siūloma skirti daugiausia dėmesio, siekiant sumažinti jaunimo nedarbą-parama verslą pradedančiam jaunimui, kuri 2012-2013 metais bus vykdoma, pratęsiant efektyvių priemonių naudojimą ir taikant naujas priemones“.

Darbo grupės parengtose išvadose siūloma didžiąją dalį priemonių, skirtų jaunimo užimtumui skatinti, finansuoti Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšomis.

Savo poziciją dėl jaunimo nedarbo mažinimo išsakė ir pramoninkų konfederacija, ragindama ieškoti galimybių tęsti jau vykdytus sėkmingus verslo skatinimo projektus, specialiomis programomis skatinti jaunų žmonių individualią veiklą ir atkreipti dėmesį į inžinerinių darbo vietų kūrimo skatinimą ir subsidijavimą, panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas. Jų nuomone naujų darbo vietų kūrimas yra efektyviausias kelias į užimtumo didinimą.

Tikime, kad šios diskusijos bus vaisingos. Tačiau nepamirškime, kad ir jaunimas pats turi rūpintis savo ateitimi. Būkite kūrybingi, iniciatyvūs, veiklūs ir drąsiai siekite užsibrėžtų tikslų. Mes jums padėsime – START komanda.

Informaciją parengė

Klaipėdos universitetas

From → Patirtis

10 Komentaras
 1. Nieks nenori dirbi uz varganus 2000 kai uzsieni uz ta pati darbo pobudi gauni 3.45karto daugiau.

 2. St. permalink

  Is dalies sutinku, taciau uzsienyje labai sunku, kiek zinau, isidarbinti pagal savo issilavinima (jei tik tokios ambicijos aisku yra:) Arba jau turi vaziuoti budamas labai geras specialistas, kad taves lauktu isskestomis rankomis:)

 3. ruta permalink

  Esu dirbusi užsienyje pagal specialybę, ir turiu pripažinti kad neturėjau milžiniškos patirties. Manau, kad viskas priklauso nuo darbdavio požiūrio į darbuotoją. Galėčiau pridurti, kad Lietuvoje ši problema milžiniška. Niekas nenori priimti tavęs į darbą be patirties, o gauti jos negali kitais būdais kaip tik pradėjęs dirbti. Čia ir prasideda uždaras ratas. Nusivylę žmonės pradeda dairytis į užsienį, motyvuodami save pinigais ir dažniausiai dirbdami ne pagal specialybę. Tokiu būdu palaidodami savo įgytas žinias, o šalis praranda daug gabių ir kūrybingų žmonių.

 4. Kol atlyginimai bus tokie, kokie dabar yra, jokios priemonės nepadės… deja.

 5. Pijus permalink

  Jaunimas, kuris pradeda individualią veiklą provincijoje, turi ir daug galimybių. Tarkime mūsų rajonas, kuris yra netoli nuo sostinės – visi važinėja dirbt į Vilnių. Be rajono centro, veikia tik keletas kaimo turizmo sodybų ir viena sūrinė. Tie ir surenka visus gerus darbuotojus. Tačiau jei aš pradedu verslą, iš karto žinau kas gerai pas mus dirba, o kas geria… Galėčiau persiviliot darbuotojų, be to įdarbint moksleivių, kurie dar neišvažiavę. Reikia tik gerai paskaičiuot – galvoju pradėt verslą.

 6. to Pijus permalink

  Sutinku, kad savas verslas – puiku, bet is kur imti pradini kapitala? Be to, uzsiimti kazkokia veikla, kuria uzsiima jau simtai ar tukstanciai kitu – rizikinga, o sugalvoti kazkoki isskirtini versla – sudetinga.

 7. Antonas permalink

  Nors uzsienyje galima uzsidirbti, bet tenka dirbti juoda darba, o jei jo netenki, kaip pavyzdziui uzejus krizei, tai pamatai, kad niekam vertas esi. Tai dvi puses to gero materialinio gyvenimo uzsienyje. Gal geriau toj Lietuvoj gauti kur kas maziau, bet dirbti svaru darba, pagal savo issilavinima, kad patiktu

 8. Saulene permalink

  Esu pati is provincijos. Grizau, baigusi mokslus is Vilniaus, nes neradau darbo pagal issilavinima, o ilgiau gyventi negaudama pajamu, negalejau. Namie reikia gerokai maziau pinigu pragyventi, beveik kol kas uztenka bedarbio pasalpos. Bet nesedziu ranku sudejusi – ketinu imtis veiklos pagal individualios veiklos pazymejima, kad nereiketu daug pinigu pradziai. Matau, kad ne tik as, bet yra ir daugiau jaunu issilavinusiu zmoniu, kurie didmiestyje neisitvirtino, o i uzsieni juodo darbo dirbti vaziuoti nenori. Todel bandysiu apjungti kelis tokius zmones vienai krypciai. Nesitikiu, kad bus lengva, bet manau, kad viska galima per metus kelis pastatyti ant koju ir paciam uzsidirbti pinigus

 9. Ausra permalink

  Prieš du metus baigiau Klaipėdos universitetą, bet iki šiol nedirbau pagal išsilavinimą. Prarandu viltį, kad tai pavyks padaryti. Dabar esu parduotuvės drabužių konsultantė su aukštuoju:)

 10. Kreize permalink

  Verkslenimai nepades, yra sunkumu, bet viska gali pats susikurti, tam labiausiai reikia noro ir proto:) Geras interviu su Ilja Laursu: http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/itkodas/ilja-laursas-lietuvoje-yra-puikios-salygos-pradeti-savo-versla-51-181087

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: