Praleisti ir eiti į turinį

START – šansas veikliems ir žingeidiems studentams

2012/01/13

Tomas Černevičius

Praėjusią savaitę paskelbėme apie žiemos pabaigoje startuosiantį studentams skirtą mokslo ir verslo integravimą skatinantį projektą START. Į akademiniam jaunimui labiausiai rūpimus klausimus – kuo jis gali būti naudingas jauniems ambicingiems žmonėms, kas jame galės dalyvauti, kada jis prasidės ir kiek laiko truks – mielai sutiko atsakyti vienas iš START iniciatorių, KTU regioninio mokslo parko direktoriaus pavaduotojas Tomas Černevičius.

– Tomai, trumpai nusakykite START esmę.

– Šio projekto, kuris šiek tiek panašus į konkursą, nes geriausios pasiūlytos verslo idėjos bus realiai įgyvendintos, svarbiausias tikslas – labiau integruoti mokslą ir verslą, t.y. studentams parodyti, kaip ir kur teorines žinias pritaikyti praktikoje. Būtent to šiandien Lietuvoje labai trūksta. Universitetą baigęs jaunas specialistas nežino ko jam griebtis, kaip pradėti savo verslą.

Džiaugiamės, kad su mumis mielai sutiko bendradarbiauti visame pasaulyje pripažintas ir aukštai vertinamas Suomijos Aalto universitetas. Mes naudosime šio universiteto Smulkaus verslo centro sukurtą ir išbandytą verslumo ugdymo modelį.

– Kuo būtent toks verslumo ugdymas naudingas būsimiesiems specialistams?

– Lietuvos aukštosiose mokyklose verslo vadybos programomis suteikiamos funkcinės žinios. Nepaisant to, šias programas baigę studentai nepasižymi ketinimu kurti nuosavą verslą. Verslo vadybos studijų programose stinga į verslumo ugdymą orientuoto programos turinio ir metodų taikymo.

Remiantis Lietuvoje atliktais tyrimais ir faktiniais duomenimis, atlikus aukštojo mokslo absolventų apklausą, nustatyta, kad jiems trūksta praktinių įgūdžių pradėti verslą (tai nurodė 53,1 proc. respondentų) ir parengti verslo planą (tai nurodė 40,9 proc. respondentų).

Vienas iš praktinio verslumo ugdymo metodų yra verslo praktinio mokymo įmonės. Atliekant ugdymo funkciją, dažnai pripažįstamas tik formalusis švietimas, nors neformalaus ugdymo metodai yra itin palankūs verslumui ugdyti, nes paremti praktiniu mokymu ir yra lankstesni.

Nepakankamai naudojami konkrečių pavyzdžių analizės ir kiti interaktyvaus mokymo būdai (verslo modeliavimas), o mokymo procese nepakankamai dalyvauja verslo atstovai. Verslumui skatinti reikalinga palanki aplinka.

– Kas gali dalyvauti START?

– Nors START yra technologinės pakraipos ir todėl daugiausia jame dalyvaus technologinių, biomedicinos, fizinių mokslų studijų krypčių studentai, durys plačiai atvertos ir visus kitus mokslus studijuojantiems jaunuoliams – nes sėkmingam verslui sukurti reikalingi ir vadybos, finansų, apskaitos, rinkodaros, verslo specialistai. Šio verslumo ugdymo modelio idėja – vienoje vietoje suburti įvairių sričių specialistus ir jų žinias bei gebėjimus panaudoti bendram tikslui – sėkmingam verslo idėjos realizavimui.

START yra paremtas aukštųjų mokyklų ir mokslo ir technologijų parkų partneryste. Projekte dalyvauja penkios tokios partnerių poros, taip užtikrinant teorinių ir praktinių žinių integravimą. O pagrindinis projekto START tikslas ir yra ugdyti studentų verslumo gebėjimus įgyvendinant jų neformalaus verslumo ugdymo modelį.

START dalyviai: KTU regioninis mokslo parkas ir Kauno technologijos universitetas; Kauno aukštųjų ir informacinių technologijų parkas ir Vytauto Didžiojo universitetas; Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas ir Klaipėdos universitetas; Aleksandro Stulginskio universitetas, kuris savyje jungia ir Mokslo ir technologijų parką; Visorių informacinių technologijų parkas ir Vilniaus kolegija.

Siekiant užtikrinti verslo sektoriaus palaikymą ir dalyvavimą atskirose projekto veiklose, susijusiose su praktinių verslumo įgūdžių stiprinimu, projekte dalyvauja ir verslą vienijanti organizacija – Kauno regiono smulkių ir vidutinių verslininkų asociacija.

– Nekantrūs studentai klausia – kada ir kaip prasidės START?

– START prasidės žiemos pabaigoje, kvietimu registruotis visus norinčius įgyti daug naudingos patirties ir žinių. Tačiau noriu pabrėžti, kad visos penkios partnerių poros iki antrojo START etapo savo veiklą vykdys savarankiškai, todėl atvirų durų dienų, mokymų, praktinių užsiėmimų ir kitų renginių datos gali skirtis. Tikslią informaciją ir datas visada rasite šiame tinklaraštyje.

Ši teorines žinias pritaikyti praktikoje mokanti priemonė truks du metus. Ją vainikuos pačių geriausių verslo idėjų realizavimas, t.y. verslo sukūrimas, ir viešnagė Suomijoje, kurioje laimėtojai galės įvertinti, kaip jų išbandytas verslumo ugdymo modelis veikia kitoje šalyje.

From → Patirtis

6 Komentaras
 1. Kristina permalink

  Iš tiesų, baigus universitetą sunku pradėti dirbti, tenka pradėti nuo žemiausio laiptelio, nors žinių, lyg ir, pakanka būti ne tik pradedančiuoju darbuotoju…

 2. Džiugas permalink

  Taip, praktiniai įgūdžiai yra labai svarbu, tačiau geriausiai jie yra išugdomi realiai dirbant.

 3. Ciobiskis permalink

  Praėjusį savaitgalį Kaune apsilankė 70 tūkst. lankytojų stebėti Napoleono šventę. Jei mieste vyks toliau tokios šventės – tai didelės verslo galimybės. O pakeliui galima ir praktinių įgūdžių įgyti 🙂 Kokio verslo reikia? Pavyzdžiui, aš imčiausi prekybos šaltu jogurtu. Vilniuje tokie jau yra. O ne švenčių metu būtų galima prekiauti “stacionariai“. Ką manote?

 4. Inga permalink

  Kaip supratau iš pristatymo, projektas yra labiau skirtas tiksliųjų ir socialinių mokslų sričių studentams. Ar gali prisijungti ir humanitarai (pvz. istorikai, filosofai), kurių žinios galėtų būti naudingos pvz. kuriant originalius produktus ar jų pristatymo būdus ? Ar norint dalyvauti mokymuose jau reikia turėti suformuluotą verslo idėją ?

 5. Xitra permalink

  Pirmenybė aišku tiksliukams teikta procentaliai, bet galėjo bandyti sudalyvauti visų specialybių studentai

 6. paulius permalink

  Daug vyksta tokių startupų, jie panašūs. Jei nusiteikę ne durnių volioti, jaunimui jie labai naudingi

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: